Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń
+48 501 385 304
деньги в займ на карту

Jakie są objawy zanikania grzyba Candida? – reakcja Herxheimera

Candida ma tendencję do występowania na skórze w obszarach ciała pokrytych przez błony śluzowe. Układ trawienny – który jest pokryty błonami śluzowymi od ust aż do odbytnicy, jest bardzo podatny na zakażenia Candida albans. Typowe objawy niewielkiej infekcji Candida to wzdęcia i gazy jelitowe, które występują w wyniku fermentacji cukrów w przewodzie pokarmowym przez drożdże. Kiedy w wyniku doustnego leczenie przeciwgrzybiczego następuje wymieranie Candida w przewodzie pokarmowym, wzdęcia i gazy mogą się nasilać, a ponadto mogą występować inne zmiany w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, takie jak biegunka i zaparcia. Śmierć znacznej ilości drożdży Candida uwalnia do układu limfatycznego gospodarza specyficzne białka i endotoksyny. Opracowanie na temat właściwości antygrzybiczych ekstraktu z oleju kokosowego – Lauricidin’u – podaje, że objawy związane z wymieraniem tych organizmów są znane jako reakcja Herxheimera.

Termin pochodzi od nazwiska twórcy, australijskiego dermatologa Jarischa Adolf Herxheimera. Zidentyfikował on występowanie określonego zestawu objawów, znanego również jako „reakcja zdrowienia” – po leczeniu syfilitycznych uszkodzeń skóry. Po podaniu pacjentom z kiłą leków antysyfilitycznych Herxheimer stwierdził, że wystąpiły u nich objawy grypopodobne, które utrzymywały się przez dwa lub trzy dni: reakcja skóry uległa wówczas pogorszeniu, zmiany skórne były coraz większe i bardziej zaognione, po czym stan skóry stabilizował się i ulegał poprawie. Herxheimer zauważył, że najszybszej poprawie stanu zdrowia i najpełniejszemu wyleczeniu podlegały te osoby, które miały wcześniej najbardziej zaostrzone reakcje.

Najczęstsze objawy reakcji Herxheimera jakie wymieniono na stronie dot. Lauricidin’u to: trądzik, bóle głowy, zmęczenie, gorączka, pocenie się, nocne poty, nudności, wymioty, kołatanie serca, swędzenie i wysypka. Objawy te zwykle są łagodne i utrzymują się tylko przez kilka dni, ale mogą być bardziej dokuczliwe, w zależności od stanu zdrowia danej osoby, innych towarzyszących schorzeń, skali zakażenia, wielkości dawki leku i częstotliwości leczenia Candida.

Zapisz

Objawy zanikania grzyba Candida reakcja Herxheimera